curele de slabit afecteaza efectul anticonceptionalelor?

Contraceptie

Postata de nuca de cocos cu 14 ani in urma.

de cateva zile am inceput sa iau NORMOPONDEROL V.patilele sunt naturiste si au efect laxativ. desi anticonceptionalele le iau la ora 15:45, iar pastilele le beau doar seara, exista riscul scaderii efectului anticonceptionalelor?

astept raspuns cat mai curand.
va multumesc!

Raspunsuri (2)

Maria C

acum 14 ani

Nu cred ca acele pastile naturiste ar afecta in vre-un fel efectul anticonceptionalelor. Numai bine!

Menekse.

acum 14 ani

Efectul contraceptivelor scade, in general, daca uiti vreo pilula sau daca in primele 4 ore de cand ai luat pilula vomiti sau ai diaree. Si antibioticele si unele antidepresive reduc efectul pilulelor. Trebuie sa citesti prospectul contraceptivelor si al medicamentelor pe care le iei, pentru ca mai sunt si particularitati.
Succes!