cum se procedeaza?

Contraceptie

Postata de alina1037 cu 15 ani in urma.

de cate ori pot sa folosesc Postinor?de exemplu am azi un contact si iau prima pastila si apoi la 12 ore a 2 a. la urmatorul contact de exemplu dupa 3-4 zile pot sa mai iau postinor??

Raspunsuri (5)

carmen658

acum 15 ani

In primele 72 de ore (3 zile) dupa contactul sexual neprotejat se ia 1 pastila, iar dupa 12 ore de la 1 pastila/doza se mai ia inca una. Dupa prima pastila, poti sa calculezi cand trebuie sa iei cea de-a doua doza. In total trebuie sa folosesti 2 pastile. Daca pe parcursul primelor 2 ore dupa administrarea oricarei din cele 2 pastile ai avut greturi si ai vomitat este necesar sa mai iei inca o pastila, deoarece exista riscul ca pastila precedenta sa nu fi fost absorbita. A doua doza se ia peste 12 ore. Daca greturile apar dupa mai mult de 2 ore de la luarea pastilei, nu este necesar sa iei o doza repetata.

andrei178

acum 15 ani

Atentie la "pilula de a doua zi"! Nu inlocuieste contraceptia "clasica"! Adica, nu se folosesc decat in cazuri extreme, sa nu faci din asta obisnuinta, ai contact neprotejat si, gata, rezolvi cu pastila de a doua zi. Are totusi efecte asupra sistemului endocrin...Sanatate!

Andrea751331

acum 15 ani

Imi pare rau, dar trebuie sa-ti spun ca Postinor se mai numeste "pastila de a doua" zi si se ia de maximum 4 ori pe luna. Contine hormoni in cantitate foarte mare si la o supradozare poate cauza sangerari si dereglare hormonala. Este adevarat ca daca nu ai luat-o seara, se poate lua a doua zi, dimineata; dar atat. Urmatoarea.... la o distanta de 7 zile, ca sa nu apara o supradozare, ca sa aiba timp de eliminare. O spun din proprie experienta.
Un medic ginecolog iti poate prescrie anticonceptionale adecvate organismului tau, din cele care contin mai putin estrogen, dar sincera sa fiu, nici acelea nu sunt sigure 100%.
Pe langa asta, dupa anumite studii, femeile care au folosit candva anticonceptionale, pot face mai tarziu cancer de san sau de col. Contin estrogeni in cantitati mari si produc dereglari hormonale.
O metoda mau "curata" pentru organism ar fi metoda calendarului, despre care poti afla mai multe pe Internet.
Sper ca te-am ajutat...macar cu sfaturi.

eeeeee

acum 13 ani

am si eu o nelamurire...si nu stiu ce sa fac..
alaltaieri am avut contact neprotejat si prietenul meu mia sugerat sa iau postinor..a 2 zi..ieri..lam luat...prima pastila la 1 jum si a 2 la 1 jum seara..astazi am avut contact protejat dar sa rupt prezervativul...ce sa fac?? pot lua iar postinor?stiu ca e prea devreme dar ce altwernative am? asta ar fi a 3 oara..am mai luat o data akm 3 luni...ji am avut si un avort akm o luna jumate..ce pot face??? ce as putea pati in cel mai rau caz de la pastile luate atat de repede?

RASP PT eeeeee

acum 12 ani

ITI KM PLC SALAMU''....