cum se poate rupe?

Contraceptie

Postata de crisstinna cu 12 ani in urma.

buna ziua,nu am luat niciodata anticonceptionale dar as vrea sa incep sa iau deoarece am auzit multa lume : ,,Mi s-a rupt prezervativul" ....cum se rupe?este vizibil ruptura sau poate sa fie o gaurica si sa nu-ti dai seama? Poate pare o intrebare prosteasca dar nu mi s-a intamplat niciodata sa iau pastila de a doua zi k s-a rupt prezervativul.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (6)

Adriana

acum 12 ani

Primul sfat e: folositi prezervative de calitate si lubrifiant. cea mai comuna cauza a ruperii unui prezervativ este insuficienta lubrifierii. mare grija la alegerea lubrifiantului, pe cutie specifica ce tip de lubrifiant puteti folosi (pe baza de apa, silicon, etc).
fiind un material elastic, in momentul ruperii, nu se va produce doar o mica gaura. insa este posibil sa nu va dati seama in timp util. si sa tot verificati, nu e o solutie prea viabila. cum zicea mama, cea mai buna metoda e abstinenta. dar daca eu sunt aici, clar nici ea nu a urmat sfatul asta.

crisstinna

acum 12 ani

Multumesc Adriana,eu si sotul meu ne protejam dar niciodata nu s-a intamplat sa se rupa.Multumesc si o zi cat mai frumoasa.

Iuli

acum 12 ani

Banuiesc ca umpleti prezervativul cu apa dupa fiecare contact, pt a-l verifica. Folosind aceasta metoda, nu aveti motiv de ingrijorare. Anticonceptionalele pot crea multe probleme de sanatate.

crisstinna

acum 12 ani

Dc?majoritatea fetelor se duc la doc pt a lua anticonceptionale?

Iuli

acum 12 ani

Evident! Sunt medicamente!

crisstinna

acum 12 ani

Da asa este ,o cunostinta s-a ingrasat de la ele enorm de mult:(