Cu ce te poti proteja daca ai trecut peste 35 de ani?

Contraceptie

Postata de sztimike cu 13 ani in urma.

Cu ce te poti proteja daca ai trecut de 35 de ani?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Prezervativ, iar daca ai un copil, steriletul este o optiune. Acestea ar fi cele mai sigure. Daca nu mai doresti/doriti copii, exista ligatura de trompe sau vasectomia. In rest poti folosi orice metoda in afara de metodele hormonale.

IonVasile

acum 13 ani

Mai poti lua in calcul si produsele cu spermicid care se aplica local (ovule, creme, foite, bureti, etc.) si diafragma. Exclus anticonceptionale (nu sunt recomandate dupa 35 de ani din cauza faptului ca pot determina probleme de coagulare a sangelui). Mergi la un cabinet de planning familial pentru a stii exact ce produse poti alege.