crema Pharmatex

Contraceptie

Postata de angelD cu 13 ani in urma.

Bunaziua.Nu inteleg un lucru referitor la aceasta crema,poate ma poate ajuta cineva care o foloseste de ceva timp.In prospect spune ca isi face efectul local imediat ce se adminstreaza si protejeaza timp de 10 ore.Dar apoi spune ca pentru un alt raport sexual avut imediat se adiminstreaza crema inca o data. Nu inteleg dc se administreaza inca o data crema daca prima administrare protejeaza pana la 10 ore.Trebuie intodusa foarte adanc aceasta crema pentru a nu exista nici un risc de sarcina?Nu am folosit niciodata aceasta metoda.
Va multumesc

Raspunsuri (18)

floryny

acum 13 ani

Daca nu vrei sa ramai insarcinata cel mai bine foloseste anticonceptionale si lasa crema, sau foloseste exact cum scrie in prospect. Crema te protejeaza 10 ore, dar banuiesc ca in timpul asta poate vrei sa-ti faci dus, iar aceasta crema in combinatie cu sapunul se distruge. De aceea trebuie sa folosesti crema din nou...

angelD

acum 13 ani

Deci sa inteleg ca nu este o metoda sigura cu aceasta crema.Speram sa nu folosesc pastile pentru ca ma simt foarte rau dupa ele.Multumesc

Bacu Crina

acum 13 ani

Cred ca totusi dupa actul sexual, in contact cu fluidele celor doi parteneri cantitatea de crema nu mai este suficienta pentru a pastra efectul contraceptiv si de aceea trebuie sa folosesti un nou ovul. Apoi, desigur, daca o elimini prin spalare nu te mai poate proteja si cum scrie si pe prospect sapunul inactiveaza spermicidul.

Csara

acum 13 ani

Eu nu cred ca cea mai buna metoda contraceptiva o reprezinta pilulele anticonceptionale. E printre cele mai sigure si probabil cea mai comoda. Dar, fara analize hormonale nu as sfatui pe nimeni sa le ia. Apoi, acestea nu protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala. Poate mergi totusi la un cabinet de planning familiar sa ti se ofere mai multe metode de contraceptie....

Iuli

acum 13 ani

Eu zic sa folosesti crema impreuna cu prezervativul. Nu afecteaza.

roma

acum 10 ani

Buna! Te rog sa imi spui sigur daca pharmatex cu afecteaza prezervativul! Am mare nevoie de raspuns. Multumesc

angelD

acum 13 ani

De ce impreuna cu prezervativul?Si nu doar prezervativul sau numai crema?

Victor Richard

acum 13 ani

... Sa nu fie intepat prezervativul sau crema expirata.... Este suficienta o singura metoda de protectie. Sa nu ne complicam inutil...

Iuli

acum 13 ani

Pentru siguranta in plus, macar in perioada fertila. Practic pharmatex este un spermicid si se stie ca acestea nu au o eficacitate mai mare de sa zicem 65-70% folosite ca unica metoda. Eu stiu ca barbatii nu sunt mari fani prezervativ, dar nu ne conduc barbatii pe noi :) Glumesc desigur. Dar pentru mai multa siguranta cel putin pana te obisnuiesti cu produsul. Eu oricum militez pentru prezervativ si nu vad de ce ar folosi cineva altceva...

angelD

acum 13 ani

In perioada fertila cea mai buna metoda e prezervativul,dar nu vad de ce in celelalte zile trebuie sa mai folosesc alta metoda de protectie daca nu exista nici un risc de a ramane insarcinata.

Iuli

acum 13 ani

Cum adica nu exista nici un risc de a ramane insarcinata? Daca ai peste 12 ani, sub 50 si nu ai trompele legate, EXISTA intotdeauna riscul!

angelD

acum 13 ani

Daca nu esti in perioada fertila cum poti sa ramai insarcinata?

Iuli

acum 13 ani

De unde stii cu siguranta cand e perioada fertila? Simti cand incepe si cand se termina ovulatia? Nu! Spermatozoizii traiesc si 5 zile in interiorul vaginului, in asteptarea ovulului. Asa poti sa ramai insarcinata.

anca

acum 13 ani

buna! imi puteti spune si mie va rog frumos daca se pot folosii ovulele in timpul menstruatiei? ms:*

yma

acum 13 ani

Eu am ramas insarcinata cu tot cu ovulele alea scumpe!Plus discomfortul de dupa,te simti aiurea de murdara si nu te poti spala cu sapun.

Catalina

acum 13 ani

eu folosesc ovule cotraceptive, este prima data, sa vad daca este ok.....

o sa va anunt.

si faza cu ,, murdara,, chiar exagerati, sincer

liliana

acum 11 ani

buna.eu folosesc ovule contraceptive de aproape 3 ani.numai cu astea ma protejez si nu am avut nici un fel de incident neplacut pana acum.Singurul dezavantaj este ca esti foarte umeda in interior si pt,barbat nu prea este bine.

Ak-47

acum 8 ani

Noi folosim de la o vreme crema spermicida Pharmatex impreuna cu prezervativele Durex, indiferent de perioada lunara. Nu s-a intamplat sa ramana sotia insarcinata, dar nici nu a curs sau sa se fi rupt prezervativul vreodata...
As vrea sa stiu daca foloseste cineva doar crema/ovule spermicide toata luna si nu a ramas gravida.