cpaudia

Contraceptie

Postata de cpaudia cu 12 ani in urma.

ma scuzati tot nu sunt lamurita pot sa procedez asa sa i-au 2 luni apoi alte 3 pauza si iar 2 luni antic......raman insarcinata???? iau asa pt ca nu am nevoie de protectie tot timpul si doar cu anticonc ma simt protejata alta medoda nu mi se pare sigura......se poate sa nu mai pot avea copii dak folosesc anticonceptionale?am nevoie de un rasp concret

Raspunsuri (4)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

Anticonceptionalele nu sunt doar o metoda contraceptiva, ci si un tratament hormonal. De fapt de aici s-a si pornit. Puteti risca sa va provocati un dezechilibrul hormonal serios ce va va afecta tot organismul. Vorbiti cu medicul ginecolog si poate gasiti impreuna cu dansul o metoda in care sa aveti si incredere si care sa nu va afecteze sanatatea.

cpaudia

acum 12 ani

multumesc. .... stiu de acest dezechilibru da eu vr sa stiu daca e posibil sa raman insarcinata procedand asa pt ca am inteles k exista riscul.alte metode nu am gasit sa am incredere

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Un dezechilibru la nivel hormonal poate duce si spre infertilitate.

cpaudia

acum 12 ani

dar nu fac mult timp asta cam de 2 ori pe an.anul asta mai fac asa