contraceptivele si sarcina!!!

Contraceptie

Postata de leyla07 cu 14 ani in urma.

Buna
Nu cred ca este cazul sa-ti faci atatea probleme doar daca nu ai motive de ingrijorare intemeiate.Asteapta 10 zile si daca in aceasta perioada nu-ti vine poti face si un test de sarcina, dar daca il vei face sapt asta este posibil sa nu-ti iasa .
Numai bine

Raspunsuri (6)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Testul de sarcina trebuie facut la cel putin doua saptmanai dupa contactul sexual, pt a-ti da un raspuns. Mie mi-a iesit pozitiv dupa 10 zile de intarziere a menstruatiei.
Cum ti-au zis si fetele mai asteapta cateva zile, si-ti poti face testul.
Numai bine!

leyla07

acum 14 ani

ce simptome sunt daca iei antic si esty insarcinata fara sa sti?cum interactioneaza acestea c sarcina?se poate pierde sarcina?

Sheila

acum 14 ani

In mod normal daca Ac au fost luate la timp nu ar trebui sa ramai insarcinata (sansele sunt ff mici).Daca suspectezi ca ai fi insarcinata cel mai rapid este testul de sange beta hCG care poate fi facut in primele zile de la contact, testul de sarcina iese in 10 zile sau la ecografie dar acolo se vede mult mai tarziu.
Daca esti sau crezi ca esti insarcinata cel mai indicat este sa le intrerupi.Daca sunt administrate doar pe o perioada scurta de timp(cateva zile )nu cred ca apar probleme, dar daca perioada se prelungeste, depinde de organism, pot apare malformatii sau alte complicatii

mona13152562

acum 14 ani

este imposibil sa ramii insarcinata luind antic, dar ai grija daca le intrerupi treb sa faci pauza 3 luni pt o eventuala sarcina programata evitind astfel probleme.

Mariana118119

acum 14 ani

Citat:
este imposibil sa ramii insarcinata luind antic, dar ai grija daca le intrerupi treb sa faci pauza 3 luni pt o eventuala sarcina programata evitind astfel probleme.

Nu e imposibil sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale. De asta se si spune ca "singura metoda contraceptiva cu eficienta 100% este doar abstinenta". Oricat de corect le-ai administra, ca sa-si faca efectul ele trebuie sa fie absorbite din tubul digestiv. Si aici pot interfera diversi factori...

maria

acum 10 ani

salut am o intrebare cine ma poate ajuta pe 13 noiembrie am venit de la o zi de nastere serviti ambi nu neam protejat dar eu si imediat dupa mam dus la baie si am primit 2 pastile de lindinette 20 si retraiesc sa nu fiu insarcinata dupa asta am mai primit 2 zile aceste pastile .oare pot fi sigura ca aceste pastile impreuna cu alccol sau facut efectu