Contraceptive

Contraceptie

Postata de roxanica2012 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am luat karissa timp de 12 luni apoi am facut o pauza de 2 luni. In prima luna mi-a intarziat menstruatia cateva zile, dar in a doua luna mi-a intarziat un pic peste 2 saptamani. In ziua 12 de intarziere am fost la medic. Mi-a facut o ecografie, in urma acesteia d-na doctor spunandu-mi ca am o dereglare hormonala excluzand posibilitatea unei sarcini, deoarece in urma cu 2 saptamani cand imi facusera o alta ecografie descoperisera ca am un folic ovarian, iar acum acesta a disparut (fara tratament ). Mi-a spus ca daca ar fi vorba despre o sarcina folicul s-ar ingalbeni, necidecum sa dispara. Mi-a prescris un tratament cu duphason pt venirea menstruatie, care in cateva zile a si venit, dar prima data(miercuri) am avut o scurgere maronie si atat. Vazand ca nu mai curge nimic am continuat tratamentul cu duphason, insa, vineri, a reaparut acea scurgere maronie care de aceasta data a fost mai cantitativa fara sa se mai opreasca . Ciclul menstrual fiind normal abia dupa 2 zile(duminica). Iar eu am reinceput anticonceptionalele luni. Intrebarea mea este dupa cat timp sunt protejata in astfel de conditii?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine ca tratamentul cu contraceptive sa fie luat la indicatia medicului ginecolog. intreruperea periodica a acestuia poate produce frenajul de durata a hipotalamusului si astfel exista amenoreea (lipsa menstruatiei).
efectul de contraceptie se realizeaza la 7 zile de la inceperea blisterului.

roxanica2012

acum 12 ani

Multumesc frumos pentru raspuns!