contraceptive

Contraceptie

Postata de Ludmyla cu 14 ani in urma.

Imi merge ciclul a doua oara in luna,primesc yasmin,am fost in vacanta dupa hotare,spuneti-mi va rog poate fi de la stres? schimb de temperatura? contraceptive? am auzit ca este o metoda noua de protejare,imi puteti spune ceva despre..Multumesc!

Raspunsuri (2)

marialeea

acum 14 ani

Daca de-abia ai inceput sa iei pastilele contraceptive, deci daca esti la inceput, da, e posibil ca de la ele sa ai problemele pe care le expui (ca iti vine ciclul a doua oara luna asta). Dureaza un timp pana cand organismul tau se obisnuieste cu hormonii continuti de aceste pastile. Poate fi si de la stres, asta daca ai avut o perioada extrem de solicitanta in ultimul timp, dar cel mai probabil e de la Yasmin.
In ceea ce priveste ce-a de-a doua intrebare a ta, cea cu alte metode de protectie contra sarcinii, iata ce am gasit eu pe net:

"PHARMATEX-supozitoare
PHARMATEX-ul are atat proprietati spermicide cat si antiseptice:
- spermicid - distruge spermatozoizii. Are eficienta similara steriletului.
- antiseptic - asupra unor agenti infectiosi responsabili de bolile transmisibile sexual (BTS): trichomonas vaginalis, gonoccoci, chlamydiae, virus herpes tip II, HIV, streptoccocus aureus.
Mare atentie insa! Acest spermicid este distrus de sapun chiar si in urme fine. Imediat dupa actul sexual este posibila o toaleta EXTERNA cu apa fara sapun.
PHARMATEX-ul nu are contraindicatii."

Eu una, personal, nu l-am incercat. Dar, din ceea ce vad aici, pare OK. Mai documenteaza-te si tu.
Multa sanatate si un Paste fericit alaturi de cei dragi!

Ludmyla

acum 14 ani

yasmin il iau deja de un an jumate.Multumesc Mult! deasemenea Sarbatori fericite!!!