contraceptive?

Contraceptie

Postata de vio_24 cu 14 ani in urma.

buna,am 42 de ani si nu stiu ce metoda de contaceptie pot folosi.am fost la medic.doar ca nu sunt lamurita,contraceptive orale(si care?)sau steriletu?va rog sa ma ajutati.multumesc mult.

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Buna Vio,

Sunt foarte multe metode de contraceptie pentru a evita o sarcina nedorita.

Diafragma, cupola si steriletul, sunt dispozitive care se introduc in cavitatea uterina si au rolul de a evita patrunderea spermatozoizilor.

Mai poti folosi si anticonceptionale dar prescrise de un medic de specialitate, spun asta pentru ca, foarte multe femei s-au plans ca luand aceste pastile s-au ingrasat foarte mult.

Multa sanatate!

Sheila

acum 14 ani

Dupa varsta de 35 de ani contraceptivele orale nu mai sunt recomandate. Doctorul ce ti-a recomandat? Steriletul ar fi o alegere mai buna, dar ar fi normal ca medicul sa te indrume in alegerea metodei de protectie.
Numai bine

vio_24

acum 14 ani

Buna,iti multumesc pentru raspuns.O zi buna si multa sanatate.

vio_24

acum 14 ani

Buna,
Dupa vizita la medic sunt asa de nelamurita.Un medic a recomandat steriletu un altul conraceptivele.Ce sa fac sa consult un al treilea medic?Multumesc mult pt raspuns