contraceptive pe lunga durata?!

Contraceptie

Postata de georgiana232 cu 12 ani in urma.

ginecologul m-a convins cu greu sa iau anticonceptionale - m-au ajutat sa nu mai am chisturi ovariene si mi-au disparut complet durerile menstruale
stiam ca trebuie intrerupte dupa cativa ani de administrare dar ginecologul mi-a dat un pliant in care spunea ca s-a descoperit ca anticonceptionalele pot fi luate ani de zile si oprite doar cand dorim o sarcina........le iau deja de mai bine de 4 ani si aici intervine intrebarea mea : este corect/bine ceea ce fac ? mi-am facut analize de sange anual si au iesit ok-spune ginecologul....ar trebui sa le opresc?
am 29 ani si iau Karissa
multumesc

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Nu vad ce treaba are ginecologul cu chisturile ovariene. Acestea sunt determinate de dereglari hormonale si de acestea se ocupa endocrinologul. Atitudinea corecta era sa va trimita la endocrinolog, care sa va faca analize hormonale si sa va prescrie tratament adecvat.

marilu123

acum 12 ani

daca nu ai probleme nu ai de ce sa intrerupi, ac. poti luna pana la 40 de ani.

Iuli

acum 12 ani

Marilu, daca nu stii nu scrie. In NICI un caz nu se pot lua pana la 40 de ani! Iar "daca nu ai probleme" e relativ. Faptul ca nu se simte rau nu inseamna ca nu e nimic (mie mi-a crescut colesterolul exponential de la yasmin, desi eu nu am simtit asta).

georgiana232

acum 12 ani

analizele de sange se fac anual tocmai pentru a depista anumite schimbari de sanatate..sa le chem asa...inclusiv colesterolul ........iar faptul ca ginecologul nu are legatura cu chisturile ovariene, intocmai, el este primul care le observa si monitorizeaza , am fost si la endocrinolog si peste tot sunt o persoana careia ii place sa se ingrijeasca din punct de vedere medical deci totul este monitorizat de specialisti
intrebarea mea era adresata altor specialisti ca sa pot compara raspunsurile...pana si specialistii au propriile lor pareri
va sunt recunoscatoare pentru raspunsuri, nu este cazut sa "va luati unul de altul" deoarece comentariile sunt citite si apreciate iar concluziile sunt trase dupa ceea ce scriu specialistii...
va multumesc