contraceptie

Contraceptie

Postata de yildiz cu 14 ani in urma.

- as dori sa aflu un centru(bun) de planning din constanta.
- ce contraceptive as putea sa folosesc ac***a in vedere ca am un nodul mamar beningn, la sanul drept; pastilele pot afecta in vreun anumit fel existenta noduluilui?

Raspunsuri (3)

raluca

acum 14 ani

Anticonceptionalele pot afecta acel nodul pe care il ai la san pentru ca ele au in compozitie esterogen.

Cel mai bine cumpara EXLUTON sau CERAZETTE care are numai progesteron. Mergi la un control si intreaba medicul ginecolog ce este mai bine sa-ti administrezi fara sa afectezi nodulul la san.

Sanatate!

Sheila

acum 14 ani

Nu administra anticonceptionale decat in urma unui consult si sub recomandarea unui medic. Chiar daca acele ac care ti-au fost recomandate au in compozitie doar progesteron asta nu iti garanteaza ca nodulul nu va evolua sau chiar vor aparea altii.
EXLUTON de care vorbea izabela produce mari dereglari si este recomandat mai ales cand alaptezi, acesta luat mult timp poate induce menopauza.
CERAZETTE se pare ca e inlocuitorul la EXLUTON

Numai bine

yildiz

acum 14 ani

ok , dar poti sa imi recomanzi un centru de planning sau un ginecolog bun din cta?