contraceptia in timpul alaptarii

Contraceptie

Postata de viorica13 cu 16 ani in urma.

am o problema importanta, zic eu. am nascut de 3 luni prin cezariana si nu stiu ce mijloc contraceptiv sa folosesc sa nu ma ingrase. alaptez inca si nu stiu ce nu ar intra in lapte. auzisem ca exista injectii sau pastile dar nu stiu ce efecte adverse au ...sa nu ma ingrase. am 20 ani si ma preocupa f mult acest aspect.

Raspunsuri (4)

delia14

acum 16 ani

buna...eu alaptez de 1 an si doua luni si iau exluton.Vreau sa-ti mentionez ca am 1,70 si 60 kg.In sarcina am luat 28 kg si leam dat jos fara regim

Elena805

acum 16 ani

Si eu sunt mamica de 5 luni, nasterea s-a produs tot prin cezariana, si nu am reusit sa slabesc decat 9 kg din cele 24 luate in sarcina, burta mea nu s-a tras de tot, nu stiu ce sa mai fac, am incercat exercitii fizice, de mancat mananc foarte controlat deoarece alaptez si copilul meu face deseori reactii alergice la anumite produse consumate de mine... nu stiu ce sa fac sa scap de kilogramele in plus,de 4 luni iau Exluton, din cate stiu eu sunt singurele pilule ce se pot lua cand alaptezi, mai poti apela la injectii si la sterilet. De cand i-au pastilele nu m-am ingrasat, dar stagnez.. nu se duce jos nici un gram.

violeta6097418

acum 15 ani

Daca e vorba de contraceptie - eu dupa nastere (tot cu cezariana) am folosit numai prezervativul. Si nici nu l-as mai schiba cu altceva - imi pare rau de toti anii in care am folosit pilule contraceptive, care, inevitabil, au si efecte nedorite...

Ioana

acum 10 ani

Eu dupa nastere cat si in perioada in care am alaptat, am folosit fara probleme Pharmatex capsule sau crema. Am fost foarte multumita. Le poti folosi imediat dupa nastere si daca alaptaezi pentru ca nu au efecte nedorite.