contraceptia de urgenta

Contraceptie

Postata de raluca 08 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! am si eu o intrebare la d-vs domnule doctor. Am ramas insarcinata si as vrea sa iau Yuzpe deoarece au trecut 2 zile si jumatete de la actul sexual.Am inteles k sunt 2 pastile insa se ia una si apoi dupa 12 ore cea de-a 2-a.Daca le iau pe amandoua poate interveni vre-o problema??? Astept sfaturile d-vs cat mai repede cu putinta sa stiu cum sa le iau.
.Va multumesc din suflet.

Raspunsuri (2)

raluca 08

acum 11 ani

sa-mi raspunda cineva daca stie va rog din inima...:|:(

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Yuzpe este o metoda de contraceptie de urgenta ce se administreaza in intervalul de 72 de ore de la contactul sexual neprotejat . El se administreaza la interval de 12 ore. Prima doza ar trebui luata cat mai devreme dupa actul sexual; cu cat se intarzie cu atat eficienta scade. A doua doza , la interval de 12 ore dupa prima administrare.
Daca sunteti deja insarcinata, nu este recomandat sa utilizati yuzpe!