contraceptia de urgenta

Contraceptie

Postata de biris126085 cu 15 ani in urma.

pe data de 26.01.09 am avut contact sexual neprotejat, menstruatia mi-a venit pe 21.01.09, este nevoie sa aplelez la pilula de a doua zi? (de exemplu escapell). Astept cat mai repede un raspuns din partea voastra. Va multumesc?

Raspunsuri (1)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Roxelena,
O sarcina apare in urma fecundarii ovulului de catre spermatozoid, numai in zilele de fertilitate din jurul momentului ovulatiei : 3-4 zile inainte si 1-3 zile dupa ovulatie. La un ciclu regulat de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a.
Tu spui ca ai avut contact sexual neprotejat la 5 zile dupa prima zi de menstruatie. Personal cred ca nu este nici o problema, nu esti in perioada fertila si n-ar trebui sa-ti faci griji. Dar...nu sunt o experta.
Daca vrei sa afli mai multe amanunte legate de contraceptia de urgenta intra pe //sfatulmedicului.ro/articole/Obstetrica-ginecologie/Contraceptia_de_urgenta_pilula_de_a_doua_zi/Generalitati_1149_1.html
Numai bine!