Continuare contraceptive după Postinor ?

Contraceptie

Postata de Dddiana cu 11 luni in urma.

Buna ziua, iau anticoncepționale Yasmin de cativa ani, iar de data aceasta in prima săptămâna am uitat sa iau doua pastile (ziua 3 si 4). Am avut contact sexual neprotejat (fiind convinsă ca mi-am luat pastilele) si când am realizat am luat Postinor 2, pentru a evita sarcina. Întrebarea mea e dacă mai continui cu celelalte pastile din blisterul Yasmin sau sa le intrerup ca sa nu fie doza de hormoni prea mare?

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Daca sunteti ingrijorata cu privire la utilizarea contraceptivului prescris dupa administrarea pastilei de a doua zi, va recomandam sa discutati cu un medic ginecolog.

Acesta va poate sfatui cu privire la cea mai buna abordare pentru situatia dumneavoastra individuala si va poate oferi informatii suplimentare despre siguranta si eficacitatea utilizarii contraceptivelor orale dupa administrarea contraceptivelor de urgenta.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634