consumarea suplimentelor pe timpul folosirii anticonceptionalelor orale?

Contraceptie

Postata de Utilizator131101 cu 2 saptamani in urma.

Buna ziua, folosesc anticonceptionalele orale hormonale Mediana Zilnic de aproximativ un an, si as fi dorit sa includ diferite suplimente precum Schinduf (Fenugreek) si polen de albine in dieta mea pentru a primi beneficiile acestora ( apetit marit , ingrasare si dezvoltarea sanilor ) dar din cate am auzit, aceste suplimente sunt bogate in estrogen si poate schimba felul in care sunt procesate enzimele din ficat. La fel si sucul de grapefruit. As dori sa stiu daca lucrurile acestea sunt adevarate si cu ce as putea sa le schimb pentru a avea efectele dorite? Multumesc mult.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Consumarea suplimentelor in timpul folosirii anticonceptionalelor orale poate afecta eficienta acestora. Este adevarat ca suplimentele pe baza de schinduf si polen de albine pot contine fitoestrogeni, care pot interactiona cu hormonii prezenti in anticonceptionale.

Sucul de grapefruit este cunoscut pentru capacitatea lui de a interfera cu enzimele din ficat care proceseaza medicamentele, inclusiv anticonceptionalele, putand astfel sa creasca sau sa scada nivelele hormonale in sange.

Totusi, efectul acestor suplimente si al sucului de grapefruit asupra eficientei anticonceptionalelor poate varia in functie de individ si de doza de hormoni din pilula contraceptiva. Inainte de a incepe orice supliment, este recomandat sa discutati cu medicul sau cu un farmacist pentru a evalua potentialul de interactiune cu anticonceptionalele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/factorii-care-reduc-eficienta-anticonceptionalelor_7792