p***at intrerupt

Contraceptie

Postata de alina1037 cu 15 ani in urma.

acum 4 zile am avut contact sexual cu prietnul meu si metoda folosita pt a evita o sarcina a fost p***atul intrerupt.mi e frica sa nu fi ramas.la cate zile apar primele simptome?si care sunt acestea?

Raspunsuri (5)

acum 15 ani

Buba draga mea,

Cele mai comune simptome de sarcina sunt: ameteli,greturi, dureri ale sanilor si intarzierea ciclului menstrual.

Este importanta ziua in care ai avut contactul sexual neprotejat: daca erai in periada de ovulatie sau nu; exista multe persoane care folosesc ca si metoda de contraceptie metoda calendarului: nici aceasta metoda nu este deloc sigura, dar sansele de sarcina in acea perioada sunt mai mici.

Cel mai evident sen al unei sarcini este intarzierea mentrusatiei - in cazul femeilor cu ciclu regulat.

Poti sa iti faci un test de sarcina: pentru a fi concludent, testul de sarcina se face la o saptamana dupa data la care trebuia sa-ti vina ciclul.

Incearca sa nu te panichezi; simptomele pot fi inselatoare, exista persoane insarcinate care au avut si menstruatie, nu au avut gresturi, etc.
Cel mai bine este sa faci un test sau - si mai sigur - un control ginecologic.

Numai bine!

B.3

acum 15 ani

primele simptome la mine au aparut la 6 saptamani de la concepere.insa e posibil sa apara si mai repede.fa-ti un test de sarcina...e mai sigur!sanatate!

rodica109119930

acum 15 ani

Cel mai simplu mod de a afla daca esti sau nu insarcinata este sa-ti faci un test de sarcina (sunt la farmacie teste rapide care pot fi folosite la 7 zile de la contactul sexual).
Pentru mai multe informatii despre metodele contraceptive iti recomand sa vorbesti cu un sexolog (ex. p***atul intrerupt poate fi o metoda contraceptiva eficienta daca barbatul are un control perfect asupra impulsului ejaculator, control ce se poate obtine prin antrenament prealabil sustinut de cateva luni).

Cu respect, Aniela Sarcu, psiholog sexolog in cadrul Centrului Naturist SERAFIM, mai multe detalii pe www.centrunaturist.ro

adelina

acum 11 ani

buna ziua ma numesc adelian si vreau sa etiu dc nu mo venit ciclul luna asa ca luna trecuta la-m avut pe 2 si luna asta vad ca nu imi vine va rog sa imi spuneti si mie dc:P

NIKO

acum 11 ani

AI RAMAS DOAR DACA A EJACULAT IN TINE