Cind îmi revine ciclu menstrual ?

Contraceptie

Postata de Valera cu 2 luni in urma.

Buna , pe 28 Iulie mi sa terminat ciclul menstrual peste 2 zile am avut sex neprotejat și pe 30 Iulie am băut pastila escapelle și deja pe 1 August a început să-mi apara eliminări de singe , știind ca așa și trebuie dar undeva 7 zile dar deja acum este data de 16 August și tot eliminările mai sunt
Normal pe data de 20 August din nou trebuie sa mi se înceapă cilcu
Va rog să-mi dați un sfat (nu am posibilitatea acum de a pleca la medic sunt in alt oraș )

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Luand in considerare data la care ai luat pastila Escapelle si data actuala, este posibil ca sangerarea pe care o ai acum sa fie o reactie normala la pastila, fie o intrerupere de sarcina daca pilula nu a functionat. Escapelle este o pastila pentru contraceptie de urgenta, dar nu este eficienta 100%.

In mod obisnuit, menstruatia revine in termen de 3-4 saptamani dupa ce ai luat pastila. Daca sangerarea persista sau devine mai intensa, sau daca intarzie peste 3 saptamani, este necesar sa mergi la medic pentru un test de sarcina.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091