CiIclu cu sterilet Mirena?

Contraceptie

Postata de Utilizator11617376630 cu o luna in urma.

Bună ziua! Pe 29 martie fac 4 luni de la inserarea Mirena.Timp de aproape 2 luni am avut scurgeri zilnice de diferite culori. Apoi 1 luna și jumătate a fost totul ok.De câteva zile însă am iar scurgeri de la maro la rosu curat, dureri de sâni și o oarecare jenă pelvina. Este oare posibila o menstruație! ? Mulțumesc pentru răspuns.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In functie de simptomele prezentate, ar putea fi o menstruatie, dar ar putea fi si o reactie normala la steriletul Mirena. Sangerarile neasteptate pot aparea in primele 6 luni dupa inserarea unui sterilet Mirena.

Insa, este intotdeauna recomandat sa discutati cu medicul orice schimbare sau simptom nou pe care il observi. Durerile de san si senzatia de jena pelvina ar trebui, de asemenea, sa fie investigate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Utilizator11617376630

acum o luna

Mulțumesc mult pentru răspuns!