Ce simptome pot aparea după o săptămână de la contact sexual?

Contraceptie

Postata de Utilizator11698065104 cu 6 luni in urma.

durere pelvină,disconfort în burtă,senzație de greață uneori

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este important sa mentionam ca simptomele dupa un contact sexual pot varia in functie de mai multi factori, inclusiv de prezenta sau absenta unei infectii sau a unei boli cu transmitere sexuala (BTS). Cu toate acestea, pe baza simptomelor mentionate, exista cateva conditii care ar putea fi luate in considerare:

1. Infectia tractului urinar: Durerea pelvina si senzatia de disconfort in burta pot fi semne ale unei infectii a tractului urinar, cum ar fi o cistita sau o uretrita.

2. BTS: Unele boli cu transmitere sexuala pot provoca simptome similare, inclusiv durere pelvina si senzatie de greata. De exemplu, chlamydia si gonoreea pot determina aceste simptome, dar pot fi asimptomatice in primele stadii.

3. Endometrioza: Aceasta este o afectiune in care tesutul care acopera uterul creste in afara acestuia, ceea ce poate provoca durere pelvina si disconfort in timpul contactului sexual.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/20-de-cauze-ale-durerilor-pelvine_8343