Ce se poate întâmpla dacă nu extragi la timp?

Contraceptie

Postata de Utilizator11719080396 cu 2 luni in urma.

Soția mea,are acest implant de de aproximativ 2 ani,și a început să o doară foarte grav burta,lucul in care este aplicat,și mi a zis că i a expirat,ce ar trebui sa fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Daca nu se extrage un implant la timp, pot sa apara diverse complicatii, in functie de tipul acestuia. Acestea pot include infectii, durere crescuta, inflamatii sau probleme legate de functia organului unde este localizat implantul. In cazul sotiei dumneavoastra, daca acest implant a expirat si o doare foarte tare la nivelul abdomenului, ar trebui sa o duceti imediat la medic.

Un doctor o va examina si va decide daca este necesar sa se faca o interventie chirurgicala pentru a-i extrage steriletul.

Poate fi nevoie de analize de laborator sau de imagistica pentru a determina exact ce se intampla. Nu lasati aceasta situatie netratata, deoarece poate duce la complicatii serioase.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436