Ce se întâmplă dacă sar direct la pastilele placebo?

Contraceptie

Postata de Deni cu 2 luni in urma.

Bună, folosesc anticoncepționale yaz de 5 luni. Ieri seară când am vrut să iau pastila am greșit ziua în care ne aflăm și am considerat ca am omis o pastila, așadar am urmat sfatul de pe ambalaj și am trecut direct la pastilele placebo. Pot crește șansele de a rămâne însărcinată? (Am sărit doar peste două pastile roz și nu am mai avut contact sexual)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Daca ati sarit doar peste doua pastile roz si ati trecut direct la cele placebo, ar trebui sa urmati instructiunile de pe ambalaj. Din punct de vedere teoretic, in aceasta situatie, exista un risc usor crescut de a ramane insarcinata. Dar, ce este important de inteles, este ca mult depinde si de ciclul dvs. menstrual.

Unele femei pot ovula foarte repede dupa ce opresc anticonceptionalele, in timp ce altele pot avea nevoie de mai mult timp pentru a incepe sa ovuleze din nou. Astfel, nu pot exista garantii 100%.

Daca nu ati avut contact sexual dupa ce ati trecut la pastilele placebo, riscul de a ramane insarcinata ar trebui sa fie minim.

In cazul in care doriti sa va asigurati ca nu sunteti insarcinata, puteti face un test de sarcina depistabil la 2-3 saptamani dupa contactul sexual sau schimbarea modului de administrare al anticonceptionalelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186