ce se intampla?

Contraceptie

Postata de veraa cu 12 ani in urma.

buna ziua,am inceput primul blister de anticonceptionale si anume rigevidon21+7 din prima zi a menstruatiei...acuma sunt la a 5 pastila....nu inteleg de ce menstruatia mi sa oprit a 2 zi?nu le-am luat bine?vreau sa va spun ca e prima data cand iau anticonceptionale.ce pot face acum ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

contraceptivele orale , pentru a-si realiza efectul de contraceptie (impotriva aparitiei unei sarcini) trebuie administrare zilnic, la aceeasi ora( o marja de eroare de plus sau minus o ora jumatate) timp de 21 zile, cu o pauza de 7 zile intre administrarea blisterelor, la indicatia medicului. in pauza de 7 zile trebuie sa apara sangerare de privatie, o falsa mesntruatie.