ce se intampla?

Contraceptie

Postata de christinutz_a cu 13 ani in urma.

la al doilea blister de anticonceptionale yaz, in loc sa am menstruatie in timpul pastilutelor albe, aceasta a survenit cu 5 zile mai devreme, a durat exact 5 zile, insa ca si cantitate a fost mica, practic s-a manifestat ca o scurgere maronie pe parcursul acestor zile,dupa care s-a oprit.e normal sa se intample asta?
e posibil sa nu se fi obisnuit corpul meu cu ele deocamdata? ar trebui sa imi fac probleme? m-ar putea ajuta cineva cu un raspuns?
eu am crezut ca asta e un spotting, si ca adevarata menstruatie va veni in timpul pastilutelor albe. sa consider ca aceea a fost de fapt menstruatia?
de sarcina nu poate fi vorba nu? de asta folosesc yaz, ca metoda contraceptiva.pana acum timp de 2 luni de cd iau yaz, m-au durut si sanii, acum vad ca nu ma mai dor. imi cer scuze ca ma repet, dar vreau sa inteleg cat mai bine modul de functionare al acestor anticonceptionale.si pe langa toate astea, cred ca am un inceput de varice, deci ar putea fi vorba si de o circulatie mai p***a a sangelui

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Nu cred, din ce descrii, ca este bine sa iei anticonceptionale. Nu este normal sa ai scurgeri, nu este normal sa ai ciclu in afara perioadei normale si mai ales este foarte grav daca ai varice si daca te dor sanii. Eu am facut noduli la san din cauza AC, plus colesterol marit, plus depresie, plus niste vanatai fara motiv (deci probleme de coagulare). Te sfatuiesc serios sa renunti si sa folosesti prezervativul. Fa si un test de sarcina si consulta ginecologul.
Ai scris 3 mesaje diferite, vezi ca poti sa raspunzi la primul tau mesaj, ca sa stie lumea despre ce vorbesti. Nu deschide mai multe, caci este mai greu de urmarit.