ce se intampla?

Contraceptie

Postata de christinutz_a cu 13 ani in urma.

la al doilea blister de anticonceptionale yaz, in loc sa am menstruatie in timpul pastilutelor albe, aceasta a survenit cu 5 zile mai devreme, a durat exact 5 zile, insa ca si cantitate a fost mica, practic s-a manifestat ca o scurgere maronie pe parcursul acestor zile,dupa care s-a oprit.e normal sa se intample asta?
e posibil sa nu se fi obisnuit corpul meu cu ele deocamdata? ar trebui sa imi fac probleme? m-ar putea ajuta cineva cu un raspuns?
eu am crezut ca asta e un spotting, si ca adevarata menstruatie va veni in timpul pastilutelor albe. sa consider ca aceea a fost de fapt menstruatia?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Nu prea e normal. Ai putea avea probleme de coagulare. Daca nu iei pastilele in scop terapeutic (ai un chist sau o dereglare hormonala) cel mai bine ar fi sa folosesti prezervativul, care nu da astfel de probleme. Oricum, vezi ce se intampla luna care vine si consulta-ti ginecologul. Daca observi manifestari cum ar fi vanatai (chiar si mici) aparute din senin pe corp, dureri sau greutate in membre sau continua scurgerile maronii, ti-as recomanda serios sa intrerupi. Anticonceptionalele pot da diverse probleme, cum ar fi nodulii la san (cazul meu), depresiile, scaderea libidoului, cheaguri de sange, etc.