Ce sa fac?

Contraceptie

Postata de Maria.22 cu 12 ani in urma.

Buna, Am nevoie de un sfat .
Luna trecuta cu 4 zile dupa terminarea menstruatiei lunare am avut contact sexual cu prietenul meu si s a rupt prezervativul, am emrs la farmacie si am luat Escapelle, la nici o ora dupa patzanie.Luna asta m am hotarat sa iau anticonceptionale si am luat Yasmin ca mai luasem anul trecut si mi le recomandase medicul.Insa am vrut sa iau in prima zi si cand am avut o mica scurgere roz le am luat dar nu a mai venit menstruatia desi m a durut burta si sanii ingrozitor, sunt la a 4 a pastila si nici un semn de ciclu. ce sa intamplat?
Acum sa renunt la pastile , sa le iau in continuare? imi mai vine luna asta sau luna viitoare?

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

inainte de a-ti administra contraceptivele, ati efectuat un test de sarcina? (ac***a in vedere contactul sexual neprotejat)
menstruatia, in acest caz sangerarea de privatiune (falsa menstruatie) va aparea dupa incetarea blisterului, in acea pauza de 7 zile pana la inceperea celui ce-al doilea blister .

Maria.22

acum 12 ani

Nu am facut inainte de a lua pastilele pt ca nu am avut nici un semn ca ar fi ceva in neregula cu mine, nu am fost obosita , nu am avut greturi sau alte simtome,care ar putea aparea.Am facut acum jumatate de ora un test de sarcina si a iesit negativ.Continui sa iau anticonceptionalele, in cazul asta pot sa fac fara prezervativ dupa a 7 a pastila?
Multumesc mult pt raspuns.

Maria.22

acum 12 ani

Am facut acum jumatate de ora un test de sarcina si a iesit negativ:) inainte nu am facut pt ca nu am avut nici un simtom anormal, nu am avut greturi ,oboseala, sau alte alea.. deci iau pastilele in continuare. Asta inseamna ca dupa a 7 a pastila pot face fara prezervativ?

Va multumesc frumos pt raspuns.

Raluca

acum 9 ani

Cum a fost pana la urma?