ce sa fac??va rog sa imi raspundeti

Contraceptie

Postata de flory_yvna cu 10 ani in urma.

buna. nu am incercat niciodata vreo metoda contraceptive si as dori sa incerc ceva pe termen scurt. ce as putea lua?...ramane doar variant pilulei de a doua zi sau mai este si altceva?...ma pot baza pe pilula de a doua zi?este eficienta?

Raspunsuri (1)

Carpe Diem

acum 10 ani

Cea mai sigura metoda contraceptiva este PREZERVATIVUL, te fereste atat de o sarcina nedorita , cat si de atat de multele boli cu transmitere sexuala ( din care multe duc la deces - HIV , HPV - cancer de col, sifilis - nebunie, moarte, etc). Da pe google boli cu transmitere sexuala si vei afla o multime de informatii utile. De asemenea cauta si filmuletul Strigatul mut - pt a nu ajunge vreodata la avort ( care are urmari grave psihic pe termen lung)

Pastila de a doua zi NU se recomanda in a fi utilizata de mai mult de doua ori pe AN.

Metode contraceptive - anticonceptionale - recomandate de ginecolog in urma unor investigatii inclusiv hormonale, diafragma, steriletul ( recomandat doar dupa nasterea unui copil), foitele ( nu foarte sigure), ovule vaginale. Dar cel mai indicat este consultul unui ginecolog ( cu bilet de trimitere de la medicul de familie este gratuit la policlinac maternitatii), este singurul in masura dupa consultatie si dialog sa iti recomande cea mai potrivita forma anticonceptionala pt organismul tau.