Ce risc aduce administrarea de anticoncepționale în plus ?

Contraceptie

Postata de Utilizator11697563279 cu 6 luni in urma.

Bună seara ! De 4 luni administrez anticoncepționale, încă luna aceasta am uitat de pauza de 7 zile astfel ajungând sa iau anticoncepționale fără pauza, mai exact 32 de zile fără pauza. Acum 5 zile am avut contact sexual cu ejaculare în interior...noi bazați pe protecția aia ...întrebarea e ...exista risc de sarcina ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

In general, administrarea corecta a anticonceptionalelor reduce semnificativ sansele de sarcina, insa niciun contraceptiv nu ofera protectie totala. Intotdeauna exista un risc mic de sarcina atunci cand ai contact sexual fara alte forme de contraceptie.

Daca iti faci griji cu privire la posibilitatea unei sarcini, cel mai bine ar fi sa consulti un medic pentru a discuta in detaliu despre situatia ta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322