Ce fac dacă folosesc anticoncepționale și mi-a întârziat menstruația ?

Contraceptie

Postata de Georgiana C cu 10 luni in urma.

Am început sa folosesc anticoncepționalele Karissa (21 drajeuri) după recomandarea medicului ginecolog.
Am început prima luna din prima zi a ciclului menstrual, am terminat cele 21 de drajeuri iar acum sunt in cele 7 zile de pauza și nu am nici un simptom, nu mi-a venit menstruația. Ce pot face? Continui cu pauza pana apare menstruația apoi încep iarăși anticoncepționalele inca din prima zi a ciclului ? Nu mai iau deloc ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In mod normal, nu ar trebui sa va faceti griji si sa continuati pauza de 7 zile. Este posibil sa observati schimbari in ciclul menstrual la inceputul folosirii anticonceptionalelor, cum ar fi intarzierea sau absenta menstruatiei, deoarece hormonii din pastila contraceptiva pot perturba ciclul menstrual obisnuit.

Cu toate acestea, daca intarzierea menstruatiei dureaza mai mult de o saptamana, consultati medicul dumneavoastra pentru a exclude o eventuala sarcina sau alte probleme de sanatate.

Este important sa continuati sa luati pastila contraceptiva conform recomandarii medicului, chiar daca aveti o intarziere a menstruatiei.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/riscurile-asociate-si-contraindicatiile-utilizarii-anticonceptionalelor_16552
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-si-efectele-secundare-asupra-celorlalte-viscere_1187
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186