Ce e mai usor de folosit: plasturele/inelul vaginal?

Contraceptie

Postata de Veronicka cu 13 ani in urma.

Astept pareri de la utilizatoare despre plasture si despre inelul vaginal.
Care este mai comod?
Am citit informatii despre ele si pilule, si cele doua au doze mai mici decat pilulele dar vreau sa tin cont si de comoditate.
Cine foloseste asa ceva va rog, dati-va cu parerea.
Multumesc.

Raspunsuri (14)

Paula

acum 13 ani

Plasturele se folosestee saptamanal iar inelul lunar.
Plasturele se lipeste pe piele, inelul se introduce in vagin.
Ambele sunt comode, dar din punctul de vedere al dozei de estrogen: inelul castiga.

Veronicka

acum 13 ani

Ai folosit vreuna din variante? Ca vreau sa stiu si cum te-ai simtit cu ele daca ai folosit.
Vreau pareri tocmai ca sa pun in balanta avantajele si dezavantajele.

GainaVesela

acum 13 ani

Vreau si eu sa aflu mai multe informatii despre astea doua ca eu am luat pastile anticonceptionale si m-am ingrasat foarte tare, dar pe de-o parte am nevoie de ele pentru durerile menstruale deci imi e greu sa renunt la ele. Sunt la fel de bune din punctul asta de vedere ca pilulele? Fac fata durerilor menstruale?

Sandra

acum 13 ani

Eu am folosit ambele variante cand am fost plecata din tara si nu am gasit pastilele pe care le foloseam. Am fost multumita de amandoua dar am ramas la inel pentru ca nu era necesar sa-l schimb asa des ca pe plasture.

Veronicka

acum 13 ani

Si il simteai? Cadea/aluneca? Ai avut efecte secundare de la el?

Lory

acum 13 ani

Efecte secundare precum ce? Daca te referi la ingrasat si restul, nu raspund pentru altele, ci doar pentru mine: nu! De cazut nu cade ca sta bine la locul lui datorita muschilor vaginali.Si nici nu se simte ca tot muschii se obisnuiesc repede cu el. :)

Paula

acum 13 ani

Patchul mie mi-a cazut. Alte probleme n-am avut cu el. Dar devenise suparator sa-l tot schimb, pentru ca nu-l puteam reatasa pe acelasi.
Tendinta de ingrasare stiu ca este datorata dozei mari de estrogen, de-asta zic ca-i ok inelul, pentru ca are cea mai mica doza.

Zina

acum 13 ani

Eu am folosit doar pilule si inel. Pilulele erau ok dar am inceput sa folosesc inelul ca era mai usor, nu trebuie sa am de-a face cu el zilnic, cu alarme, etc.

Elena

acum 13 ani

Eu am auzit de inel de la mama care l-a folosit cand statea in Spania si i-a adus si surorii mele, care si acum il foloseste.
Nu am auzit niciodata sa se planga de el deci cred ca e bun. Inainte de el folosea pastilele si a zis ca era dificil cu ele ca atunci cand uita sa ia una la timp trebuia sa foloseasca prezervativul pentru 7 zile.

Arina

acum 13 ani

depinde cu ce te-ai simti tu mai bine, cu ceva lipit pe piele sau cu ceva introdus in vagin.
mie nu mi-a placut cel lipit pe piele pentru ca purtam deja unul cu nicotina si aratam ff ciudat, ca nu aveam cum sa-l ascund prea bine si pe al doilea mai ales cand purtam jeans cu talie joasa sau pantaloni scurti :(
inelul nu l-am simtit si nici nu se vede vreodata :D

Veronicka

acum 13 ani

Bleah, cand pui problema asa chiar ca nu imi place cum suna ideea cu plasturele. Medicul mi-a zis ca pot folosi ce vreau dintre astea doua si trebuie doar sa ma hotarasc ca sa-mi dea reteta. Oricum inclinam mai mult spre inel dar cand am mai citit si pe alte siteuri cum spuneau unele ca le tot cad plasturii chiar ca am renuntat la ideea aia.

Jenica

acum 13 ani

Eu il folosesc si-s de la multumita in sus de el.
Altceva nu am folosit dar m-am acomodat repede cu el si nu am avut niciodata probleme. L-am pus la timp, nu l-am simtit, toate bune si frumoase.
Medicul mi l-a recomandat cand am fost sa-i cer pilule, mi-a zis ca asta e mai usurel.

Veronicka

acum 13 ani

Multumesc pentru raspunsuri fetelor, chiar mi-ati fost de ajutor. Maine pot sa ma duc sa-mi ridic si eu reteta si sa cumpar inelul ca vad ca nu-s singura care vrea sa-l foloseasca si cum am gasit numai cuvinte de lauda la adresa lui inseamna ca nici nu se compara cu plasturele.

doina

acum 12 ani

fetelor am si eu o intrebare eu acum beau pastile yaz , cineva a baut asa pastile? , eu am citit ca pastilele nu sunt prea bune si ca ingroasa singele ai dureri de cap multe reactii adverse , eu sincer am observat pe pielea mea ca ma ca-m doare capul cind inainte nu stiam ce e aea durere de cap , cum credeti e mai bun inelul ? si ce rectii adverse poate sa aiba? astept raspuns va rog :)