Cat de mult scade eficienta anticoncepționalelor Logest? ?

Contraceptie

Postata de Utilizator11707393402 cu 2 luni in urma.

Sunt la a 15-a pastila din blister si am consumat un pahar de suc din comerț(limonada cu apa si 12% suc de citrice(2%grepfrut)). Am realizat tarziu prezenta grepfrutului, dar apare concentratie mica. Care sunt sansele ca eficacitatea pastilei sa scada/dispara? Si daca dispare, contactul sexual trebuie sa fie protejat? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Grepfrutul poate interactiona cu anumite medicamente, inclusiv cu unele anticonceptionale, crescand nivelurile acestora in sange si potential amplificand efectele secundare.

Cu toate acestea, in cazul descris de dumneavoastra, cantitatea de grepfrut din suc este probabil prea mica pentru a avea un impact semnificativ asupra eficacitatii pastilelor anticonceptionale Logest.

Totusi, daca sunteti ingrijorata, este intotdeauna o idee buna sa folositi o forma suplimentara de contraceptie, precum prezervativele, pentru a garanta protectia

Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Diverse/interactiunea-alimentelor-cu-medicamentele_6942
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/factorii-care-reduc-eficienta-anticonceptionalelor_7792