cat de eficient a fost

Contraceptie

Postata de anabella cu 13 ani in urma.

buna ziua.am incercat sa fac dragoste cu prietenul meu si dupa cateva secunde de penetrare a iesit si am observat ca prezervativul urcase spre varf,acesta fiind tot timpul acoperit.nu s-a ajuns la ejaculare.mentionez ca eram in a 6 zi de ciclu menstrual/
care sunt sansele sa fiu insarcinata?
si mai am o intrebare...atunci cand iti pui prezervativul si inainte atingi penisul,care sunt sansele sa ai spermatozoizi pe mana ce pot atinge prezervativul?
multumesc

Raspunsuri (1)

Csara

acum 13 ani

Teoretic daca varful penisului era acoperit, sansele ca lichidul spermatic (anterior ejacularii) si sperma sa atinga vaginul, sunt destul de scazute. Sansele unei sarcini sunt de asemenea reduse daca erai in a 6-a zi de mensturatie (neac***a loc ovulatia).
Sansele ca o persoana care a ejaculat sau a eliberat lichid preejaculator, sunt mari, sa aibe spermatozoizi, pe mana, ce pot atinge prezervativul. Totusi prezervativul contine un lubrefiant care are si rol de protectie improtriva unei sarcini, nu doar de lubrefiere.