Care este motivul scurgerilor maronii pe o perioadă mai lungă de timp?

Contraceptie

Postata de MembruDesktop1703930211 cu 4 luni in urma.

Acum 4 luni am fost la ginecolog pentru un control. Am fost diagnosticată cu ovare micro polichistice. Ginecologul mi-a recomandat anticoncepționalele “Belara Continu”. De atunci, le administrez în fiecare lună. De 2 luni aproape observ cum scurgerile maronii apar din ce în ce mai des iar zilele de ovulație normală sunt mai puține. Care ar putea fi motivul? Vă mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Scurgerile maronii pot fi cauzate de diverse motive, insa in cazul dvs., se pare ca problema este legata de ovarele polichistice si de administrarea anticonceptionalelor.

In mod specific, ovarele polichistice sunt asociate cu cicluri menstruale neregulate, care pot duce la scurgeri maronii. De asemenea, o cauza comuna pentru scurgerea maronie este o schimbare in regimul contraceptiv hormonal, cum ar fi inceperea, oprirea sau schimbarea unei pastile contraceptive. Aceasta forma de spotting sau sangerare usoara poate fi temporara, pe masura ce organismul se adapteaza la hormonii noi.

Cu toate acestea, daca scurgerile maronii sunt persistente si insotite de alte simptome, cum ar fi durere sau disconfort, ar fi bine sa mergeti la medicul ginecolog pentru un control suplimentar.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966