Cand are loc ovulatia in cazul unui ciclu menstrual neregulat/

Contraceptie

Postata de shady127 cu 10 ani in urma.

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare... Daca ciclul menstrual este neregulat, insa in ultimele 10 luni nu a avut o durata mai scurta de 29 de zile, ovulatia se poate produce in a 10a zi a ciclului? in cazul unui ciclu neregulat, ovulatia se poate produce oricand? sau depinde de numarul de zile al ciclului menstrual?

Raspunsuri (2)

Clara_Oana

acum 10 ani

In mod normal ovulatia are loc cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie, daca ciclul nu este regulat se poate calcula o data aproximativa. Gasesti pe net multe site-uri care te ajuta sa-ti calculezi perioada fertila, dara aceasta este doar orientativa, ea difera de la un organism la altul.

dalia rose

acum 7 ani

As dori si eu sa stiu va rog in cazul unui ciclu de 33-35 zile neregulat cand ar fi ovulatia,perioada fertila si in ce zi pot fave teste de ovulatie.Ne dorim mult un bebe si pana acum nu am reusit.Multumesc.