Câte șanse sunt să rămân însărcinată dacă în luna în care am avut contact am avut 2 menstruații ?

Contraceptie

Postata de Utilizator11698065104 cu 5 luni in urma.

Pe 6 octombrie am avut contactul sexual la o zi de după contact am avut ciclu după 3 săptămâni iarăși am senzație de greața parcă am un nod în gât și dureri de burtă acestea simptome sunt a doua zi de după contact

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In general, sansele de a ramane insarcinata sunt mai mari in timpul ciclului menstrual regulat. Daca ati avut doua menstruatii in luna in care a avut loc contactul sexual, este putin probabil sa fi ramas insarcinata in acea luna. Totusi, este important sa retineti ca fiecare persoana si fiecare ciclu menstrual este diferit, iar corpul uman poate avea uneori comportamente imprevizibile.

Simptomele pe care le-ati descris, cum ar fi senzatia de greata, durerea de burta si senzatia de nod in gat, pot fi cauzate de o serie de factori, inclusiv stres, oboseala, tulburari digestive sau alte afectiuni. Daca sunteti ingrijorata cu privire la aceste simptome, va recomand sa consultati un medic pentru o evaluare adecvata si un diagnostic precis. Un test de sarcina ar putea oferi, de asemenea, informatii despre starea dumneavoastra, daca sunteti ingrijorata cu privire la posibilitatea unei sarcini.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/6-mituri-despre-contraceptie-demontate_15869