Câte șanse am să fiu însărcinată ?

Contraceptie

Postata de Ana200 cu o luna in urma.

Bună . Am tot auzit despre sarcini în care chiar și în primele 4 luni, ciclul menstrual venea . Eu i au anticoncepționalele yaz de aproape un an ,iar ciclul mestrual vine la fix în ultima zi de pastile placebo albe . Chiar și acum este la fel de punctual . Pot fi însărcinată în aceste condiții?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este extrem de improbabil sa fiti insarcinata daca luati anticonceptionalele Yaz corect si regulat, iar ciclul menstrual apare la timp, chiar si in zilele de pastile placebo.

Daca insa simtiti modificari sau simptome asociate cu sarcina, cum ar fi greata, oboseala extrema, sanii sensibili sau schimbarea apetitului, cel mai bun lucru pe care il puteti face este sa faceti un test de sarcina sau sa mergeti la un control medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/menstruatie-peste-sarcina_10870
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326