buna

Contraceptie

Postata de monica72120235 cu 15 ani in urma.

Am si eu o intrebare: folosesc anticonceptionale si de luni am inceput un nou blister.vineri am facut dragoste cu iubitul meu.vineri seara am uitat sa iau pastila. de regula eu o iau la 21. mi-am adus aminte de ea sambata dimineata la 8.30. crede-ti ca exista vreun risc de sarcina? sunt foarte ingrijorata si as dori sa aflu un raspuns cat mai repede.va multumesc.

Raspunsuri (2)

emilia69113249

acum 15 ani

nu prea cred deoarece medici spun k trebuie sa renunti un timp la anticonceptionale pt a avea un copil sanatos.Totusi u nu ai intarziat chiar 12 ore :D nu stiu,80% nu cred sa fi ramas.ai incredere si incearca sa nu uiti de ele pt k nu este bine nici pt organismul tau.sanatate!

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
S-a intamplat sa mai uit si eu sa iau la timp pastila, dar luata in 12 ore nu au fost probleme. Pe prospect scrie daca s-a omis administrarea unui comprimat, acesta trebuie administrat in decursul urmatoarelor 12 ore". Dar nu poti fi sigura 100%.
Pe viitor incerca sa nu mai uiti de ele, eventual seteaza-ti telefonul sa sune in fiecare seara la aceeasi ora pt a fi sigura ca iei pastiluta la timp si sa nu-ti mai faci griji.
Numai bine!