Buna ziua !!?

Contraceptie

Postata de Claudia 33 cu 8 luni in urma.

Bună ziua am și eu o întrebare iau din 2019 rigevidon îl iau în fiecare zi doar ca nu am respectat ora soțul meu este ipotent dar paote avea contact sexual cu pastile întrebarea mea este într-o seara am luoat pilula la ora 22 și la ora 22:15 am avut contact sexual pot ramane însărcinată? Va rog ajutați ma

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Daca ati luat pilula Rigevidon in fiecare zi si nu ati uitat niciuna, sansele de a ramane insarcinata sunt foarte mici. Cu toate acestea, este important sa luati pilula la aceeasi ora in fiecare zi pentru a maximiza eficacitatea contraceptiei.

In cazul in care ati intarziat administrarea pilulei cu mai mult de 12 ore, este posibil sa fie necesara o protectie suplimentara, cum ar fi utilizarea prezervativului, pentru urmatoarele 7 zile.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644

Claudia 33

acum 8 luni

Bună ziua legat de întrebare de mai sus am făcut trei teste în 10 zile de la contactul sexual și au ieșit negative dar am strai de voma ,iar rigevidonul nu am uitat nici o data sa îl iau doar ca nu am respectat ora va mulțumesc