buna ziua

Contraceptie

Postata de loreda_17 cu 12 ani in urma.

am inceput si eu un tratament cu yasemin acum o luna..si am avut puaza aceea de o saptamana.si trebuia sa incep a doua folie ieri.si am zis sa nu mai iau sa le intrerup.dar m''am razgandit.le pot lua de azi?le mai pot incepe?sa iau azi 2?sunt protejata?astept si eu un sfat urgent va rog mult.

Raspunsuri (2)

eva40

acum 12 ani

ati vrut sa spuneti YASMIN.iata ceva care te pune pe ganduri
Medicamentele au efecte secundare numeroase de obicei, aceasta reprezentand cel mai important inconvenient in utilizarea lor, peste tot in lume.

Anticonceptionalele au aproape o suta de posibile efecte secundare; pentru informare postez un link care listeaza efectele secundare ale unui anticonceptional Yasmin, care este destul de folosit in Romania, cu mentiunea ca efectele secundare sunt similare si la alte anticonceptionale ex. Yasmin. Aceste efecte nu sunt frecvente, dar este extrem de neplacut sa fii sanatoasa si sa te imbolnavesti, uneori grav din cauza unor medicamente, fara sa iei in seama acest risc inainte de inceperea tratamentului.

Ficatul fiind principalul detoxificator al organismului, poate fi afectat de catre anticonceptionale ca si caile biliare, astfel:

Afectarea ficatului
- Creste riscul de cancer de ficat
- Risc de aparitie a hiperplaziei

eva40

acum 12 ani

Daca tot vrei sa iei,ia concomitent zilnic 2 tb de LIVER AID