buna ziua

Contraceptie

Postata de ellle1982 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am 29 de ani si am facut un avort in luna octombrie 2011, in luna noiembrie mi-a venit ciclul pe data de 8, am inceput sa iau anticonceptionale pe data de 17 (medicul mi le-a prescris pentru niste chisturi), momentan trebuia sa-mi vina ciclul, este posibil sa intarzie din cauza anticonceptionalelor pe care nu le-am luat din prima zi a ciclului? Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

contraceptivul oral trebuie luat incepand cu prima zi pana la a cincea zi a ciclului menstrual, pentru ca sangerarea de privatiune sa survina la 2-3 zile de la terminarea blisterului.

ellle1982

acum 12 ani

multumesc frumos Dna doctor pentru rapuns! acum ca am citit pe internet si mi-ati spus si Dvoastra stiu cum sa iau anticonceptionalele. Din pacate le-am luat fara sa ma documentez indeajuns. Nelinistea mea este ca nu imi vine insa ciclul luna aceasta, este posibil sa intarzie din cauza ca anticonceptionalelor, sa fac un test de sarcina sau cat sa mai astept? O seara buna!