buna ziua

Contraceptie

Postata de simonaaa cu 12 ani in urma.

am terminat de luat triregolul duminica,luni seara am avut o scurge rosie si am crezut ca este menstruatia,dar m-am inselat ca pana azi(miercuri) nu mai am nimica.este cumva din cauza ca o pastiluta nu am luato la ora corecta si eu am luato tocmai seara si trecuse 12 ore de cand trebuia sa o iau iar urmatoarele le-am luat normal.o sa mai am menstruatie luna asta sau stopeaza?va rog sa ma lamuriti

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

eficacitatea contraceptivelor orale nu mai este asigurata daca intervalul intre doua administrari depaseste 36 luni. este posibil sa nu apara sangerarea de privatiune in aceasta pauza, dar sa revina la urmatoarea pauza dintre adiministrarea blisterelor. semnele unei sarcini includ diaree si varsaturi, greata.