buna ziua

Contraceptie

Postata de danyiela cu 12 ani in urma.

dupa cat timp iese efectul de antibiotice din organism...mi-am facut urocultura si mi-a iesit infectie urinara asa ca trebuie sa urmez un tratament cu antibiotice si stiu ca pe perioada tratamentului nu am voie de contact sexual ...dar dupa ce il termin as vrea sa stiu c-am cat timp ar trebui sa ma protejez???multumesc

Raspunsuri (4)

danyiela

acum 12 ani

antibiotice

Iuli

acum 12 ani

Daca nu doresti un copil, trebuie sa te protejezi tot timpul. Daca doresti un copil, ar fi bine sa treaca macar intre 3 si 6 luni pana la a incerca sa ramai gravida. Intre timp va faceti AMANDOI toate analizele de sange, hormonale, BTS etc etc.

danyiela

acum 12 ani

buna...odata ce iau anticonceptionale normal ca nu vreau un copil momentan...o sa ma gandesc cand va fi timpul sa le opresc eu vroiam altceva sa stiu cat timp ar trebui sa ma protejez dupa terminarea antibioticelor(urmez un tratament cu ac pastile)
...pt ca ac pastile taie efectul la anticonceptionale (eu doar nu fac nici o intrerupere la anticonceptionale).
multumesc

Iuli

acum 12 ani

Trebuia atunci sa precizati ca luati anticonceptionale si doriti sa stiti cat timp sa folositi a doua metoda de protectie. In acest caz, raspunsul este toata luna respectiva, in care ati luat antibioticul, sau pe parcursul intregului ciclu (sau cicluri, daca sunt 2).