buna ziua

Contraceptie

Postata de maryeta13 cu 13 ani in urma.

buna ziua
am si eu o problema si sunt foarte speriata...asa ca astept un raspuns foarte urgent daca se poate.....
de 4 ani iau anticonceptioanle logest,in tot acest timp am facut cateva pauze...insa in urma cu 2 luni a trebuit sa fac pauza de 3 luni la indrumarea medicului deoaece am un nodul mobil la unul dintre sani...am urmat un tratament pt asta si...nu asta e problema de fapt...pe 20 feb 2011 trebuia sa imi vina menstruatia,fiind a 2 a luna de pauza...si inca nu mia venit...ce se intampla?sunt insarcinata?nu am nici un simptom..
ajutati-ma va rog cu un raspuns ..multumesc

Raspunsuri (13)

Iuli

acum 13 ani

Sarcina NU are simptome. Fa un test de sarcina. Apoi mergi la un medic endocrinolog.

maryeta13

acum 13 ani

....da o sa fac kiar azi...am zis sa mai astept inca o zi ...poate nu am callculat eu corect...dar o sa fac ...ms

Iuli

acum 13 ani

P.S: Cu nodul la san, anticonceptionalele iti sunt CONTRAINDICATE!

maryeta13

acum 13 ani

pai medicul mi-a recomandat intreruperea acc pentru a vedea cum evolueaza tratamentul dat pe nodul...deoarece acestea pot favotiza evolutia nodulului si a mastozei fibrokistice

maryeta13

acum 13 ani

ps. ce legatura are cu endocrinologia???

Iuli

acum 13 ani

Lipsa ciclului te trimite la endocrinolog pt ca daca nu este datorata unei sarcini, este datorata unei dereglari hormonale sau unui chist de care se ocupa endocrinologul, NU GINECOLOGUL.

maryeta13

acum 13 ani

ok...am inteles...mi-am facut test si nu sunt insarcinata...deci trebuie sa imi fac o programare le medic..ms tare mult

Iuli

acum 13 ani

A trecut 1 saptamana de la intarziere? Nu. Pentru ca trebuia sa iti vina pe 20 feb. Ti-am zis sa astepti 1 saptamana de la intarziere si abia apoi sa faci un test de sarcina pe care apoi sa il repeti peste cateva zile. Abia atunci vei fi sigura ca nu esti gravida si vei putea merge la medic. Este posibil ca acesta pe care l-ai facut sa fi iesit fals negativ. In alta ordine de idei, daca ati folosit metoda de protectie, atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi prea mult dpdv al sarcinii.

maryeta13

acum 13 ani

am inteles...multumesc tare mult...o sa fac altul peste 3 zile ...adik la o sapt de la data de 20

Amnesia

acum 13 ani

cel mai bine mergi la medicul endocrinolog.mie el mi-a rezolvat problemele.am tot mers la ginecolog,imi spunea ca am o usoare scurgere,dar in schimb nu imi dadea nici o pastila sau sa fac analize.in schimb medicul endocrinolog mi-a dat sa fac un set de analize si in urma acestora mi-a prescris un tratament foarte bun pt mine.

maryeta13

acum 13 ani

multumesc pt sfat...o sa merg sigur undeva dar intai o sa mai astept 3 zile ..sa imi mai fac un test

Iuli

acum 13 ani

Si apoi il repeti duap alte cateva zile. Abia atunci vei fi sigura daca e sau nu sarcina si te vei putea programa la un endocrinolog.

maryeta13

acum 13 ani

am inteles...ma linistisem in privinta sarcinii....si ma nelinistea posibilitatea unui chist ...iar acum sunt amandoua...eu nu am mai avut pana acum chisturi si nici nu am facut vreodata intrerupere de sarcina...imi e frica asa de ce o sa fie...