Pot inlocui anticonceptionalele daca nu le gasesc pe cele recomandate de medic?

Contraceptie

Postata de Utilizator11604754952 cu 8 luni in urma.

Am mers la medicul ginecolog și mi a recomandat ca și anticoncepționale sa iau dessorell ,dar luna aceasta nu am găsit la farmacie le pot înlocui pt o lună cu marvelon 21,mi au spus că este același lucruru doar denumirea este schimbata.ce părere aveți? mulțumesc frumos

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Marvelon 21 si Desorelle sunt doua tipuri diferite de anticonceptionale. Ambele contin hormoni, dar ingredientele active si dozele pot fi diferite.

Este important sa urmati recomandarile medicului dumneavoastra si sa-i comunicati ca nu ati putut gasi Desorelle. El poate sugera o alternativa corespunzatoare sau va poate oferi optiuni pe care le puteti lua in considerare.

De asemenea, puteti solicita farmacistului sa va ofere o optiune similara in locul Desorelle, daca este posibil.

Inainte de a face orice schimbare in tratamentul cu anticonceptionale, consultati intotdeauna opinia medicului!

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/pilulele-contraceptive_988
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186