Buna ziua! De doua luni iau anticonceptionale Karissa. Azi a aparut o sangerare. E normal?

Contraceptie Ciclul menstrual

Postata de xutzaalexis cu 7 ani in urma.

Este a doua luna de cand iau anticonceptionale la recomandarea medicului ginecolog. Le iau zilnic la ora 13:00 doar ca pe data de 19.01. (joi) , am luat pastila la ora 21. Ieri am avut o secretie maronie iar astazi se pare ca sangerez. Pe prospect scrie sa continui sa le iau pana termin folia ( de joi si pana termin folia ar fi 10 pastilute) . Acea sangerare este normala sau se datoreaza faptului ca am luat pastila mai tarziu? Orice raspuns mi-ar fi de mare ajutor ! Multumesc

Raspunsuri (1)

MembruMobileApp150330210427980

acum 7 ani

Sângerarea între menstruații este normală in primele luni până de obișnuiește corpul. Și eu am avut aceeași problemă în primele 3 luni, chiar ma durut și un san. După 7 luni încă mi se mai întâmplă în anumite luni să am scurgere maronie deși încă mai e mult până la venirea menstruației. Dacă întârzi cu pastiluța mai puțin de 24 h nu e nicio problemă, doar să o iei pe următoarea la ora corectă. Cum ai zis ca ai luat-o la 21, următoarea să o iei la 13,ora corectă. Sper să te ajute răspunsul meu.