Buna ziua ! Ce ar trebui sa fac ?

Contraceptie

Postata de Deea cu 4 luni in urma.

Acum 2 zile a avut loc primul meu contact sexual in a 10 a zi de la ultima menstruatie , am 18 ani si partenerul meu nu a folosit prezervativ dar nu a ejaculat in mine . Ieri am luat escapelle nu am reacții adverse , ar trebui sa ma îngrijorez de ceva ??

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Escapelle este o pastila folosita pentru contraceptie de urgenta, care functioneaza cel mai bine daca este luata cat mai curand posibil dupa contactul sexual neprotejat. Daca ai luat pastila in cele 24-72 de ore de la contactul sexual, eficacitatea ei este destul de mare. Totusi, trebuie sa retii ca Escapelle nu garanteaza 100% ca nu vei ramane insarcinata, acesta reducand doar riscul. In general, nu ar trebui sa te ingrijorezi daca nu ai nicio reactie adversa la medicament.

Verifica totusi simptome care ar putea indica o eventuala sarcina precum intarzierea menstruatiei, greturi, oboseala sau sensibilitatea la nivelul sanilor. Daca observi astfel de semne, fa un test de sarcina sau mergi la un medic pentru a clarifica situatia.

Insa, din cauza faptului ca ati avut un contact sexual neprotejat, exista un risc de contractare a unei boli cu transmitere sexuala (BTS). De asemenea, este esential sa folosesti o metoda contraceptiva mai fiabila in viitor, precum prezervativul sau pilula contraceptiva, pentru a preveni o posibila sarcina si BTS.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091