Buna. Din greseala luna aceasta am luat 29 de pilule contraceptive in loc de 28.?

Contraceptie

Postata de Ana cu o luna in urma.

S a intamplat intr o seara sa nu am pastilele la mine si sa imi cumpar alta cutie din care sa o iau pe cea din seara respectiva. Dupa care am revenit la vechea fasie de pastile si am uitat de cea pe care o luasem in plus si am terminat fasia. Deci am luat cu o pastila in plus in aceasta luna. Se poate ca asta sa fie problema din cauza careia mi a intarziat menstruatia?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca menstruatia dvs. sa intarzie din cauza hormonilor din pilulele contraceptive, dar o singura pilula in plus nu ar trebui sa cauzeze o intarziere semnificativa.

Cu toate acestea, daca sunteti ingrijorata, cel mai bine ar fi sa consultati un medic. S-ar putea sa fie necesare niste teste pentru a va asigura ca nu sunteti insarcinata si ca nu exista alte probleme de sanatate care ar putea cauza intarzierea menstruatiei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.