Bună ziua pe 5 mai am avut o partidă de sex cu prietena mea?

Contraceptie

Postata de Utilizator11715000067 cu 4 luni in urma.

Primul numar l am dat fără prezervativ dar nu mi am dat drumul după aceea am pus prezervativul doar ca pe penis mai era puțină puțină sperma rămasă, al doilea număr a durat 15-20 minute și pe la sfârșitul numărului mi a spus ca a simțit ceva și s-a rupt prezervativul dar eu nu am terminat numărul și m am oprit, era era pe ovulație se poate rămâne gravidă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este posibil ca partenera ta sa ramana insarcinata chiar si in scenariul descris de tine. Chiar daca probabilitatea este redusa, spermatozoizii pot rezista pe suprafata pielii o perioada de timp si pot duce la fertilizare daca intra in contact cu vaginul. De asemenea, daca prezervativul s-a rupt, exista riscul de a ramane insarcinata, chiar daca actul nu a fost finalizat. Cu toate acestea, nu putem oferi un raspuns cu certitudine.

Daca e posibil, ar trebui sa faca un test de sarcina sau sa consulte un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/legatura-dintre-lichidul-preejaculator-si-riscul-de-sarcina_17592
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-intelegerea-procesului-de-conceptie_1088
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293