BINE V-AM GASIT

Contraceptie

Postata de relu40 cu 13 ani in urma.

am 6 copii ,pot beneficia de pilule contraceptive gratuit?Daca da cum?

Raspunsuri (2)

o femeie

acum 13 ani

Daca ai mai mult de 35 de ani, nu mai sunt indicate pilulele contraceptive, nici macar daca sunt gratuite. La aceasta varsta, sotul isi poate face vasectomie, adica o operatie asemanatoare ligaturarii(legarii) trompelor la femei. Aceasta operatie nu inseamna ca barbatul devine impotent, insa nu mai poate procrea. Mi se pare normal sa faca si el ceva pt cuplu, tu deja ai trecut prin trei nasteri, ai suferit destul. Pilulele contraceptive luate dupa 35 de ani pot da dereglari hormonale grave care duc la chisturi ovariene, noduli la sani, fibroame uterine. O alta metoda de contraceptie, in afara abstinentei, este prezervativul. Sotul il poate folosi, chiar daca nu-i place. Pentru a te proteja, daca te iubeste, poate face unele lucruri. Asta daca nu-i egoist ca majoritatea barbatilor.

Iuli

acum 13 ani

Sterilet, prezervativ sau ligatura de trompe (femeie)/vasectomie (barbat). ATAT!